Mikrocząstki polimerów syntetycznych zostały wpisane do załącznika XVII do rozporządzenia REACH (Ograniczenia) pod pozycją 78.
podstawa prawna:
Komisja Europejska oczekuje, że nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska około pół miliona ton mikroplastiku. Zakażą sprzedaży mikroplastiku jako takiego oraz produktów, do których celowo dodano mikroplastik i które podczas użycia uwalniają mikroplastik. W należycie uzasadnionych przypadkach stosuje się odstępstwa i okresy przejściowe umożliwiające zainteresowanym stronom dostosowanie się do nowych zasad.
Przyjęte ograniczenie wykorzystuje szeroką definicję mikroplastiku – obejmuje wszystkie cząstki polimerów syntetycznych o średnicy poniżej pięciu milimetrów, które są organiczne, nierozpuszczalne i odporne na degradację. Celem jest ograniczenie emisji celowych mikroplastików z jak największej liczby produktów. Oto kilka przykładów typowych produktów objętych zakresem ograniczenia:
- Granulowany materiał wypełniający stosowany na sztucznych nawierzchniach sportowych – największe źródło celowych mikroplastików w środowisku;
- Kosmetyki, w których mikroplastik wykorzystuje się do wielu celów, takich jak złuszczanie naskórka (mikrogranulki) czy uzyskanie określonej tekstury, zapachu lub koloru;
- Detergenty, płyny zmiękczające do tkanin, brokaty, nawozy, środki ochrony roślin, zabawki, leki i wyroby medyczne, żeby wymienić tylko kilka.
Produkty stosowane w obiektach przemysłowych lub niewydzielające mikroplastików podczas użytkowania są objęte odstępstwem od zakazu sprzedaży, ale ich producenci będą musieli dostarczyć instrukcje dotyczące sposobu użytkowania i utylizacji produktu, aby zapobiec emisji mikroplastików.