Powiadamianie ośrodków zatruć (PCN) - które kraje są gotowe na przyjmowanie danych?

Obecnie są tylko trzy kraje (Dania, Niemcy i Estonia), które przyjmują powiadomienia ośrodków zatruć za pośrednictwem portalu składania wniosków ECHA. Do stycznia 2021 r. większość krajów UE zaakceptuje powiadomienia wyłącznie za pośrednictwem portalu ECHA.

Przed przesłaniem zgłoszenia za pośrednictwem portalu ECHA zawsze należy sprawdzić, czy dany kraj jest gotowy na przyjęcie zgłoszenia. Jeśli kraj, w którym zamierzamy dokonać zgłoszenia nie korzysta jeszcze z portalu ECHA, należy poczekać i przesłać powiadomienie w późniejszym terminie lub skorzystać z odpowiedniego systemu krajowego.

Zgodnie z art. 45 rozporządzenia CLP firmy wprowadzające niebezpieczne mieszaniny do obrotu są zobowiązane do przekazywania informacji o niebezpiecznych mieszaninach odpowiednim organom krajowym. Organy krajowe udostępniają te informacje ośrodkom zatruć, aby mogły udzielać porad obywatelom lub personelowi medycznemu w nagłych przypadkach. Załącznik VIII do rozporządzenia CLP, przyjęty w marcu 2017 r., określa zharmonizowane wymagania dotyczące powiadomień ośrodka zatruć (PCN) obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.

Wszystkie zgłoszenia muszą być zgodne ze zharmonizowanym formatem powiadomienia ośrodka zatruć od 1 stycznia 2021 r., w zależności od zastosowania mieszaniny. Jeśli zgłosiłeś swoje mieszaniny zgodnie z ustawodawstwem krajowym (w Polsce - ELDIOM) przed odpowiednią datą zgodności (2021 do użytku konsumenckiego / zawodowego i 2024 do użytku przemysłowego), możesz skorzystać z okresu przejściowego do stycznia 2025 roku.