Zaktualizowane wytyczne dotyczące zgłoszeń ECHA PCN (UFI) – załącznik VIII
2021-04-21
Wytyczne dotyczące zgłoszeń PCN (UFI)
– załącznik VIII dotyczą problemów zidentyfikowanych przez niektóre sektory przemysłu, wynikających z wymogów dotyczących powiadomień ośrodków zatruć, które zostały wprowadzone w 2017 r. Uwzględniono rozwiązania branżowe dotyczące paliw, ropy naftowej i produktów budowlanych. Ponieważ mieszaniny stosowane w tych sektorach często charakteryzują się dużą lub nieprzewidywalną zmiennością składu, rozwiązania te pomagają firmom zmniejszyć liczbę wymaganych zgłoszeń i kodów UFI (Unique Formula Identifier). Poradnik stanowi również wsparcie dla firm zajmujących się farbami na zamówienie, które są opracowywane w sklepach.
Od dnia 1 stycznia 2021 r. obowiązuje ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2020/878 z dnia 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH)
Portal ELDIOM będzie przyjmował zgłoszenia tylko do końca 2020 roku.
Od dnia 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe zgłoszenia i aktualizacje mieszanin przeznaczonych do zastosowań konsumenckich i profesjonalnych należy dokonywać zgodnie z Załącznikiem VIII do rozporządzenia CLP.
Zgłoszenia PCN (Poison Centre Notification) akceptowane już w Polsce
2020-09-29
Od sierpnia tego roku Polska przyjmuje zgłoszenia PCN (Poison Centre Notification) zgodnie z przepisami załącznika VIII do rozporządzenia CLP. Inne kraje, w których już można dokonywać zgłoszeń PCN przez ECHA Submission portal to: Dania, Estonia, Niemcy, Litwa, Słowenia.
Przypominamy, że zgłoszenie w krajowej procedurze pozwala skorzystać z okresu przejściowego.